Offering you a complete choice of products which include electric rubber mat, safety rubber mats, electrical insulating rubber mates, industrial mats and black rubber floor mats.









₹ 180 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Meter |
| Standard | IS 15652 |
| Working Voltage | 33 kV |
| Mat Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Type | Anti Skid |
| Color | Black |
| Brand | Sai Rubber |
| Application | Control Panel |
| Thickness | 3mm |
| Material | Rubber |










₹ 75 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Mat Type | Industrial Mat |
| Mat Size | 60×90 cm |
| Thickness | 4 mm |
| Material | Rubber |
| Usage Area | Factory |
| Features | Anti Skid |
| Feature | Waterproof |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sai Rubber |
| Size | 3x4 ft |


₹ 75 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Standard | IS 15652 |
| Working Voltage | 3.3 kV |
| Mat Size | 1×10 m |
| Mat Thickness | 4 mm |
| Shape | Rectangular |
| Surface Type | Anti Skid |
| Width | 1000 mm |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Application | Control Panel |



₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Mat Type | Insulation Mat |
| Mat Size | 60×90 cm |
| Thickness | 3 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Usage Area | Garage, Workshop, Warehouse, Production Line, Laboratory, Assembly Line, Factory |
| Features | Anti Skid |
| Feature | Anti Fatigue, ESD Safe, Electrical Insulation, Oil Resistant, Anti Skid, Chemical Resistant, Drainage, Fire Retardant |
| Shape | Rectangular |
| Hardness | 50 Shore A |
| Edge Type | Straight Edge |



₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Mat Type | Industrial Mat |
| Mat Size | 1×10 m |
| Thickness | 5.5 mm |
| Material | Rubber |
| Usage Area | Office, Factory, Workshop, Play Area, Lift Lobby |
| Features | Anti Skid |
| Feature | Sound Absorbing, Electrical Insulation, Anti Skid, Shock Absorbing, Fire Retardant, Easy Clean, Weather Resistant |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Sai Rubber |


Mr. Anil Gupta (C M D)
Sai Rubber Engg.Private Limited
Ground Floor, Plot No 895, Ground Floor, Sector 69, Imt Ballabgarh, Faridabad - 121004, Haryana, India



