Our product range includes a wide range of neoprene rubber sleeve, black rubber sleeves, silicone rubber sleeve and silicone rubber products.





₹ 177 / PieceGet Latest Price
| Laptop Size | 10 inch |
| Brand | Sai Rubber |
| Closure Type | Top Loading |
| Padding | Light Padding |
| Shape | Cylindrical |
| Material | Neoprene Rubber |
| Water Resistance | Waterproof |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 2.0 mm |



₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Application | Insulation |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Material | Rubber |
| Max Temperature | 80°C |
| Shape | Round |
| Hardness | 60 |
| Sleeve Length | 50 mm |
| Density | 1.3 g/cm3 |
| Color | Black |
| Wall Thickness | 8 mm |
₹ 300 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Application | Cable Insulation |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Max Temperature | 180°C |
| Hardness | 60 Shore A |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Rated Voltage | 3 kV |
| Shape | Round |
| Brand | Sai Rubber |
| Flame Retardant | Yes |
| Material | Silicone Rubber |
₹ 600 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kilogram |
| Product Type | Profile |
| Silicone Grade | High Temp Grade |
| Color | Black |
| Hardness | 70 Shore A |
| Temperature Range | -60 to 200°C |
| Form | Solid |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Temperature | 55 Degree C |
| Standard | ISO 10993 |
| Feature | UV Resistant |


Mr. Anil Gupta (C M D)
Sai Rubber Engg.Private Limited
Ground Floor, Plot No 895, Ground Floor, Sector 69, Imt Ballabgarh, Faridabad - 121004, Haryana, India
