Pioneers in the industry, we offer silicone transparent rubber tube and silicone rubber tube from India.
₹ 750 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Size | 10 mm |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Form | Tube |
| Grade | Industrial |
| Tube Length | 2 m |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Transparent |
| Temperature Range | -60°C to 230°C |
| Reinforcement | Polyester |
₹ 85 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Profile Shape | D Shape |
| Grade | Industrial |
| Material | Silicone Rubber |
| Hardness | 60 Shore A |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Black |
| Profile Width | 20 mm |
| Application | Electrical Panel, Pharma, Door Seal, Lighting, Autoclave, Oven Seal, Food Equipment, Clean Room |
| Brand | Sai Rubber |
| Hollow Sections | Circular |


Mr. Anil Gupta (C M D)
Sai Rubber Engg.Private Limited
Ground Floor, Plot No 895, Ground Floor, Sector 69, Imt Ballabgarh, Faridabad - 121004, Haryana, India