Our range of products include rubber hose tube, black nitrile rubber tube, neoprene rubber tubes, nitrile rubber tube, black rubber tube and rubber bearing pad.




₹ 150 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Hose Type | Air Hose |
| Inner Diameter (ID) | 4 Inch (100 mm) |
| Working Pressure | 25 bar (362 psi) |
| Length | 30m |
| Reinforcement | Textile Yarn Braided |
| Material | Rubber |
| Packaging Type | Roll |
| Standard Length | 50 m |
| Cover | Plain/Smooth |
| Temperature | 70 DegreeC |



₹ 140 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Inner Diameter | 3 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Nitrile Grade | NBR Standard |
| Size | 1/2 inch |
| Material | Nitrile Rubber |
| Packaging Type | Roll |
| Tube Length | 25 m |
| Color | Black |
| Oil Resistance | Standard Oil |
| Brand | Sai Rubber |




₹ 325 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kilogram |
| Type | General Purpose |
| Product Type | Rubber Tube |
| Material | Neoprene Rubber |
| Hardness | 60 Shore A |
| Packaging Type | Roll |
| Cross Section | Square |
| Density | 1.4–1.5 g/cm³ |
| Color | Black |
| Thickness | 12 mm |
| Application | Electrical, Sealing, HVAC, Marine, Door Window, Construction, Automotive, Industrial, Pharma |
deal to be used for outdoor applications, these Neoprene Rubber Tubes are designed to resist UV rays, air and other weather conditions for sealing purposes. These are defined as compressible and soft cords available in different cut lengths. We opt for premium grade of raw materials that are sourced from trustworthy vendors in association with high end techniques. Neoprene is used as a basic manufacturing component as it exhibits good chemical stability and also withstands the flexibility over varying temperature.
Features:



₹ 180 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 180 Meter |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Nitrile Grade | NBR Standard |
| Size | 1/2 inch |
| Material | Nitrile Rubber |
| Packaging Type | Roll |
| Tube Length | 50 m |
| Color | Black |
| Oil Resistance | Standard Oil |
| Brand | Sai Rubber |



₹ 140 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Product Type | Rubber Tube |
| Size | 1/4 inch |
| Material | Rubber |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Cross Section | Round |
| Application | Door Window, HVAC, Construction, Sealing, Automotive |
| Hollow Sections | Circular |
| Temperature Range | -30°C to 100°C |



₹ 200 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kilogram |
| Product Type | Rubber Tube |
| Material | Rubber |
| Size | 1 inch |
| Hardness | 40 Shore A |
| Packaging Type | Roll |
| Cross Section | Round |
| Application | Door Window |
| Color | Black |
| Hollow Sections | Circular |
| Temperature Range | -20°C to 80°C |
We are successfully meeting the varied requirements of our clients by providing the best quality range of product.


₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 30 Piece |
| Application Type | Bridge |
| Shape | Rectangular |
| Material | Rubber |
| Load Capacity | 1000 kn |
| Tensile Strength | 25 mpa |
| Hardness | 95 Shore A |
| Elongation At Break | 570 % |
| Shear Modulus | 1.0 mpa |
| Compression Set | 30 % |
| Type | Bearing Pad |


Mr. Anil Gupta (C M D)
Sai Rubber Engg.Private Limited
Ground Floor, Plot No 895, Ground Floor, Sector 69, Imt Ballabgarh, Faridabad - 121004, Haryana, India





