Pioneers in the industry, we offer rocker roller bearing and metallic guided bridge bearings from India.










₹ 200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sai Rubber |
| Thickness | 240 mm |
| Load Capacity | 50 ton |
| Hardness | 200 HB |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Rocker Roller |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |











₹ 2000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Pot |
| Material | Brass |
| Vertical Load | Up to 500 kN |
| Displacement Capacity | ±50 mm |
| Rotation Capacity | 0.02 rad |
| Standard | IRC |
| Thickness | 10mm to 100mm |
| Bore Diameter (mm) | 15.5mm |
| Number Of Rows | 6 |
| Top Plate Material | Stainless Steel |


Mr. Anil Gupta (C M D)
Sai Rubber Engg.Private Limited
Ground Floor, Plot No 895, Ground Floor, Sector 69, Imt Ballabgarh, Faridabad - 121004, Haryana, India
