Our product range includes a wide range of u type rubber beading, glazing rubber beading, top gola beading, synthetic rubber beading, crusher rubber beeding and j type rubber beading.





₹ 120 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Material | EPDM |
| Application | Electrical Panel |
| Nominal Size | 4 mm |
| Color | Black |
| Hardness | Medium |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Construction | Solid |
| Feature | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | U Type |
U Type Rubber Beading - Sai Rubber Engg. Private Limited
U Type Rubber Beading is a flexible rubber strip designed to provide sealing, protection, and grip for edges of glass, metal, or other materials. It is commonly used in automobiles, doors, windows, and industrial machinery to prevent vibrations, dust, and water leakage. Made from high-quality rubber, it ensures durability, flexibility, and a secure fit.













₹ 190 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Shape | S-Shape |
| Material | Rubber |
| Nominal Size | 4 mm |
| Hardness | Medium |
| Color | Black |
| Usage/Application | Bus |
| Construction | Solid |
| Feature | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Glass & Window |



₹ 65 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Material | EPDM Rubber |
| Shape | U-Shape |
| Application | Electrical Panel |
| Vehicle Type | Industrial Use |
| Nominal Size | 10 mm |
| Color | Black |
| Hardness | Hard |
| Construction | Solid |
| Feature | Heat Resistant |



₹ 180 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Material | EPDM |
| Shape | U-Shape |
| Nominal Size | 10 mm |
| Color | Black |
| Hardness | 20 Shore A |
| Usage/Application | Industrial |
| Construction | Solid |
| Feature | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | Max. 220 Degree C |



₹ 150 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Application | Container |
| Shape | U |
| Material | EPDM Rubber |
| Color | Black |
| Hardness | Medium |
| Usage/Application | Truck |
| Form | beading |
| Construction | Solid |
| Feature | Heat Resistant |
| Brand | Sai Subber |



₹ 190 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Material | EPDM |
| Nominal Size | 4 mm |
| Color | Black |
| Hardness | Medium |
| Usage/Application | Automobile |
| Construction | Solid |
| Feature | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Use | Industrial |
| Shape | J type |
J Type Rubber Beading - Sai Rubber Engg. Private Limited
J Type Rubber Beading is a durable and flexible rubber strip used for sealing, protection, and insulation in various applications. It helps prevent water, dust, and air leakage, ensuring a secure fit in doors, windows, and industrial machinery. Made from high-quality rubber, it offers excellent resistance to wear, weather conditions, and chemicals. Ideal for automotive, construction, and industrial use.



₹ 45 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Shape | Round |
| Application | Electrical Panel |
| Material | Rubber |
| Vehicle Type | Car |
| Nominal Size | 6 mm |
| Hardness | Medium |
| Color | Black |
| Brand | Sai Rubber |
| Usage/Application | Car |
| Construction | Solid |



₹ 190 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Material Grade | EPDM Rubber |
| Thickness (mm) | 5 mm |
| Gasket Type | Strip |
| Hardness | 60 Shore A |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 5 mm |
| Temperature Range | -40 to 120 C |
| Nominal Size | DN 450 (18 inch) |
| Media | Alkali |
| Standard | ASME B16.5 |




₹ 180 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Material | EPDM |
| Shape | Square |
| Application | Industrial |
| Nominal Size | 4 mm |
| Hardness | 40 Shore A |
| Color | Black |
| Usage/Application | Machines |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | Sai Rubber |
| Country of Origin | Made in India |


Mr. Anil Gupta (C M D)
Sai Rubber Engg.Private Limited
Ground Floor, Plot No 895, Ground Floor, Sector 69, Imt Ballabgarh, Faridabad - 121004, Haryana, India







