Prominent & Leading Manufacturer from Faridabad, we offer epdm sponge rubber cord, nitrile rubber cord, silicone rubber cords, epdm rubber cords and epdm rubber cord.













₹ 350 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Cord Diameter | 10 mm |
| Hardness | 60 Shore A |
| EPDM Type | General EPDM |
| Size | 10 mm |
| Cord Length | 10 m |
| Color | Black |
| Application | Door Seal |
| Finish | Smooth |
| Material | Sponge Rubber |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 150 / KilogramGet Latest Price
| Cord Diameter | 2 mm |
| Nitrile Grade | NBR Standard |
| Hardness | 80 Shore A |
| Application Industry | Chemical Industry |
| Shape | Round |
| Cord Length | 10 m |
| Oil Resistance | Standard Oil |
| Color | Black |
| Material | Nitrile Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the reliable companies in this domain and are into offering Nitrile Rubber Cord. This product is made by using approved quality raw material and the advanced machines by our skilled professionals.
Features:
₹ 900 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kilogram |
| Cord Diameter | 10 mm |
| Grade | Industrial |
| Hardness | 60 Shore A |
| Application Industry | Chemical Industry |
| Color | Black |
| Cord Length | 25 m |
| Application | Door Seal |
| Tensile Strength | 14.80 Mpa |
| Thickness | 10 mm |
| Finish | Smooth |


₹ 150 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kilogram |
| Ethylene Content | 45–55% |
| Diene Type | HD |
| Mooney Viscosity | 66–75 ML |
| Material | Rubber |
| Form | Cord |
| Application Industry | Commonly used in sealing |
| Color | Black |
| Cure System | Dual Cure |
| Packaging Size | 50 kg |
| Thickness | 50 mm |


₹ 350 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Cord Diameter | 10 mm |
| Hardness | 60 Shore A |
| Material | Sponge Box |
| EPDM Type | Sponge EPDM |
| Color | Black |
| Cord Length | 25 m |
| Temperature Range | -40°C to 120°C |
| Application | Door Seal |
| Finish | Matt |
| Country of Origin | Made in India |


Mr. Anil Gupta (C M D)
Sai Rubber Engg.Private Limited
Ground Floor, Plot No 895, Ground Floor, Sector 69, Imt Ballabgarh, Faridabad - 121004, Haryana, India


