Providing you the best range of door rubber seals, container door seal, round black rubber seals, p type seal, black epdm seal and dam rubber seal with effective & timely delivery.





₹ 40 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Application | uPVC Door |
| Profile Type | P Profile |
| Material | Rubber |
| Width | 5 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Mounting Method | Self Adhesive |
| Brand | Sai Rubber |
| Ideal For | Bus Door |
| Features | Weather Proof |
| Hardness | 80 Shore A |



₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Seal Type | Bottom Seal |
| Size | 8 Feet, 14 mm |
| Material | EPDM Rubber |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Door Length Coverage | 600 mm |
| Application | Sliding Door, Industrial Door, uPVC Door, Garage Door, Cold Room Door, Glass Door, Fire Door, Roller Shutter, Wooden Door, Metal Door |
| Ideal For | Automobile |
| Color | Black |
| Function | Smoke Seal, Weather Proofing, Sound Insulation, Insect Protection, Thermal Insulation, Dust Proofing, Light Blocking, Fire Smoke Control |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Product Type | Seal |
| Usage/Application | Sealing |
| Shape | Round |
| Application | Electrical |
| Brand | Sai Rubber |
| Thickness | 4 mm |
| Color | Black |
| Hardness | 50 Shore A |
| Feature | Heat Resistant |
| Temperature Range | -60 to 200°C |



₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Seal Type | Compression |
| Shape | Round |
| Brand | Freudenberg |
| Thickness | 10 mm |
| Hardness | 60 shore a |
| Temperature Range | -20 - 150 degree c |
| Temperature | 80-200 degree c |
| Material | EPDM |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Outer Diameter | 50 mm |


₹ 500 / MeterGet Latest Price
| Seal Type | Door Seal |
| Profile Shape | D Shape |
| Hardness | 50 Shore A |
| Color | Black |
| Application | Automotive Door |
| Material | Epdm Rubber |
| Temperature Range | -40 to 120°C |
| Country of Origin | Made in India |
| condition | new |






₹ 550 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Seal Profile | P Seal |
| Rubber Material | EPDM |
| Shape | P Shaped |
| Type of Seal | P Type |
| Hardness | 60 Shore A |
| Seal Width | 100–150 mm |
| Seal Thickness | Above 30 mm |
| Water Head | Up to 10 m |
| Temperature | Max. 150 Degree C |
| Material | Rubber |



₹ 180 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Seal Type | Mechanical Seal |
| Joint Width | 25 mm |
| Seal Material | NBR |
| Shape | Rectangular |
| Movement Range | 10 mm |
| Shaft Diameter | 25 mm |
| Shore Hardness | 50 Shore A |
| Compressor Type | Refrigeration |
| Application Area | Bridge Deck |
| Application Gas | Freon |



₹ 90 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Width | 300 mm |
| Material | Rubber |
| Profile Type | Expansion |
| Thickness | 10 mm |
| Roll Length | 30 Meter |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Usage/Application | Water Stopping |
| Color | Black |
| Application Area | Basement |
| Diameter | 53.975 mm |











₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Security Level | High Security |
| Material | Steel |
| Seal Type | Bolt Seal |
| Seal Length | 300 mm |
| Cable Diameter | 3.2 mm |
| Bolt Diameter | 8 mm |
| Pack Type | Box |
| Temperature | Max. 120 degree C |
| Usage/Application | Container |
| Hardness | 50 Shore A |



₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Application Type | Container |
| Material | EPDM Rubber |
| Shape | Rectangular |
| Seal Type | Profile Seal |
| Manufacturing Method | Extruded |
| Hardness | 70 ± 5 shore |
| Thickness | 10 mm |
| Temperature Range | -20 - 80 degree c |
| Country of Origin | Made in India |


Mr. Anil Gupta (C M D)
Sai Rubber Engg.Private Limited
Ground Floor, Plot No 895, Ground Floor, Sector 69, Imt Ballabgarh, Faridabad - 121004, Haryana, India








